Wojew├│dzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Komisja rozpocz─Ö┼éa dzia┼éalno┼Ť─ç 1┬ástycznia 2012 r. Jest organem orzekaj─ůcym w┬ásprawach zwi─ůzanych ze zdarzeniami medycznymi, kt├│re spowodowa┼éy uszczerbek na zdrowiu lub zgon.

***

Komisja liczy 16 cz┼éonk├│w z wy┼╝szym wykszta┼éceniem medycznym i┬áprawniczym.┬á 14┬áz┬ánich desygnowa┼éa wojewoda, spo┼Ťr├│d kandydat├│w przedstawionych przez samorz─ůdy zawodowe lekarzy, piel─Ögniarek i┬ápo┼éo┼╝nych, diagnost├│w laboratoryjnych, a┬átak┼╝e samorz─ůdy adwokat├│w i radc├│w prawnych oraz organizacje spo┼éeczne dzia┼éaj─ůce na rzecz praw pacjenta. Po jednym cz┼éonku powo┼éali Minister Zdrowia i┬áRzecznik Praw Pacjenta. Komisja┬ádzia┼éa przy Wojewodzie Podkarpackim i┬áorzeka w┬á4-osobowych sk┼éadach. Jej zasadniczym zadaniem jest ustalenie, czy zdarzenie medyczne mia┼éo miejsce. Nie orzeka natomiast┬áo winie personelu medycznego, czy szpitala.┬áNa wydanie decyzji komisja ma cztery miesi─ůce od z┼éo┼╝enia wniosku. Propozycj─Ö odszkodowania┬áprzedstawia┬á zak┼éad ubezpiecze┼ä, z kt├│rym szpital podpisa┼é umow─Ö. Maksymalne odszkodowanie wynosi 100┬átys. z┼é w przypadku zaka┼╝enia, uszkodzenia cia┼éa lub rozstroju zdrowia, a w przypadku ┼Ťmierci pacjenta 300┬átys. z┼é. Ugoda przed wojew├│dzk─ů komisj─ů zamyka mo┼╝liwo┼Ť─ç ubiegania si─Ö o┬áodszkodowanie przed s─ůdem.┬áKadencja komisji wynosi 6 lat.

Skład Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

• Okr─Ögowa Rada Adwokacka w Rzeszowie

Andrzej Leszczak ÔÇô adwokat-partner w┬áKancelarii Adwokackiej.

Waldemar Tokarski ÔÇô kierownik Biura Kontroli Wewn─Ötrznej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ÔÇô Oddzia┼é Regionalny w Rzeszowie.

• Okr─Ögowa Izba Radc├│w Prawnych w Rzeszowie

Maria Litwa ÔÇô aktualnie jest zatrudniona w Podkarpackim Zarz─ůdzie Dr├│g Wojew├│dzkich w┬áRzeszowie. W przesz┼éo┼Ťci kierowa┼éa Specjalistycznym Zespo┼éem Gru┼║licy i Chor├│b P┼éuc w Rzeszowie oraz SPZOZ w┬áRopczycach.

Tadeusz Kosior ÔÇô prowadzi kancelari─Ö prawn─ů oraz pracuje w szpitalu powiatowym w┬áSanoku.

• Krajowa Izba Diagnost├│w Laboratoryjnych

Andrzej Rybak ÔÇô kierownik Zak┼éadu Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Wojew├│dzkim Nr 2 w Rzeszowie.

• Okr─Ögowa Izba Piel─Ögniarek i Po┼éo┼╝nych w Rzeszowie

Izabela Kowalska ÔÇô magister po┼éo┼╝nictwa POW NFZ.

• Okr─Ögowa Izba Lekarska w Rzeszowie

Krzysztof Smolik ÔÇô chirurg og├│lny. Aktualnie prowadzi Indywidualn─ů Specjalistyczn─ů Praktyk─Ö Lekarsk─ů w Rzeszowie.

Teresa Ni┼╝ankowska-B┼éa┼╝ - doktor nauk medycznych w dziedzinie pediatrii. Zasiada w Okr─Ögowym S─ůdzie Lekarskim przy OIL w┬áRzeszowie. W przesz┼éo┼Ťci pracowa┼éa jako Zast─Öpca Ordynatora Oddzia┼éu Dzieci─Öcego w Wojew├│dzkim Szpitalu Specjalistycznym w┬áRzeszowie.

• D─Öbickie Stowarzyszenie Przyjaci├│┼é Pacjenta

Les┼éaw Ciepiela ÔÇô zast─Öpca kierownika Oddzia┼éu Neurologii w ZOZ D─Öbica.

Lidia Zaj─ůc ÔÇô Lewandowska ÔÇô kierownik Dzia┼éu Higieny Szpitalnej w ZOZ D─Öbica.

Bogdan Mat┼éok ÔÇô adwokat prowadz─ůcy Kancelari─Ö Adwokack─ů w D─Öbicy.

Agnieszka Kieba┼éa ÔÇô┬áprowadzi Kancelari─Ö Radcy Prawnego w D─Öbicy.

• Stowarzyszenie CETI

S┼éawomir Porada ÔÇô Zast─Öpca W├│jta Gminy Trzebownisko.

Marian Słomba - ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach.

• Rzecznik Praw Pacjenta

Anna Jacek ÔÇô doktor nauk prawnych, wyk┼éadowca Uniwersytetu Rzeszowskiego.

• Minister Zdrowia

Tomasz ┼üozi┼äski ÔÇô doktor nauk medycznych, zatrudniony w Szpitalu Pro-Familia.

Kierownictwo

Wojew├│dzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych