Utrzymanie czystości domu – mycie dachów i elewacji.

Części zewnętrzne domu, takie jak dachy i elewacje, są najbardziej narażone na niepożądane działania czynników zewnętrznych. Ich zadaniem jest ochrona domu, a więc przyjmując na siebie wszelkie działania np. atmosferyczne przyjmują również negatywne skutki z tym związane, takie jak: uszkodzenia elementów, pleśń, brud czy ogólne zniszczenie.

Czynników atakujących dachy i elewację jest naprawdę sporo. Przede wszystkim przodują te związane bezpośrednio z atmosferą wokół.

Za stopniowe szarzenie i ciemnienie się budynku odpowiadają unoszące się pyły, które osiadają na ścianach, a w połączeniu z deszczem potrafią wnikać w głąb elewacji i pozostawiać ciemne smugi. Podobny stopień zabrudzenia może generować porywisty wiatr, który niesie wraz z sobą brudne i mokre liście oraz ziemię, a te z kolei osadzają się szczególnie w rynnach dachów powodując osadzanie się błota.

Kolejnym czynnikiem są mikroorganizmy – mchy lub porosty. Mchy atakują najczęściej schowane w cieniu, północne ściany domu oraz miejsca wilgotne, gdyż do swojego wzrostu potrzebują stałego źródła wody. Porosty natomiast potrafią zaaklimatyzować się nawet w najbardziej nieprzyjaznych dla roślin miejscach takich jak: beton, posadzka, dachówka czy nawet zaprawa murarska. 

Co robić, aby utrzymywać dom w czystości?

Czyszczenie domu, a w tym mycie dachów i mycie elewacji powinno być stałym, regularnym rytuałem, który pozwala utrzymywać cały budynek w dobrym stanie oraz wyglądzie. Oczywiście warto pogodzić się również z tym, że pogoda jest zmienna i nie mamy bezpośredniego wpływu na czynniki atmosferyczne, jednak raz na jakiś czas (oczywiście uwzględniając aktualne potrzeby) warto zatrudnić profesjonalną firmę oferującą usługi mycia dachów i mycia elewacji w Łodzi i oddać dom w ręce profesjonalistów. Firma zajmująca się takimi działaniami wyposażona jest w specjalne materiały i urządzenia, które pozwalają łatwo i bez żadnych negatywnych skutków pozbyć się czy to niechcianych domowników, takich jak mchy czy porosty, czy to ogólnego kurzu, brudu i zanieczyszczeń.

Częstotliwość korzystania z takiej usługi oczywiście musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście takim jak Kraków, Warszawa czy Łódź to z pewnością nasz dom narażony jest na dodatkowe czynniki zewnętrzne (np. smog). 

Czy taki proces jest bezpieczny dla elementów domu?

Mycie dachów oraz mycie elewacji jest bezpieczne dla niemal każdego typu budownictwa. Takie usługi świadczą profesjonalne firmy, które znają możliwości narzędzi, którymi się posługują, a na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo zarówno całego budynku, jak i wszystkich mieszkańców. Przed zamówieniem usługi warto również porozmawiać z osobami, które na co dzień zajmują się takimi porządkami i wyjaśnić bezpośrednio wszelkie wątpliwości.

Cykliczne powtarzanie tego procesu z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, a w przerwach pomiędzy kolejnymi cyklami mycia, zanieczyszczenia nie będą aż tak bardzo doskwierać. Planując takie działania warto wyznaczyć konkretne terminy, tak aby ekipa fachowców mogła działać np. kilka razy w roku w określonych miesiącach. Pozwala to utrzymywać stały porządek i cieszy oko wszystkich zamieszkujących teren. Dodatkowo oferty firm zajmujących się myciem dachów i myciem elewacji często są poszerzone o dodatkowe usługi np. kompleksowe mycie okien, co pozwala przeprowadzić generalne porządki.