Za oknem deszcz? Co zrobić aby dziecko się nie nudziło?

Wakacje to wyjątkowy czas dla każdego dziecka. Jednak ostatnie lata pokazują że pogoda niekoniecznie sprzyja odpoczywaniu. Kiedy za oknem deszcz nasze dziecko może się nudzić. Najprostszym rozwiązaniem będzie podłączenie konsoli lub danie mu laptopa. Takie rozwiązanie nie jest dobre i skuteczne. Dlatego w deszczowe dni trzeba szczególnie zadbać o swoją pociechę. Wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności aby spędzić z dzieckiem fajnie czas. W ten sposób można poprawić swoje relacje z maluchem oraz pokazać mu że nie trzeba nowoczesnych technologi aby się dobrze bawić.

Niech Ci pomoże

Jeżeli spędzasz ze swoim dzieckiem a masz na głowie obowiązki domowe zaangażuj je w pomoc. Wielu rodziców stara się znaleźć jakieś zajęcie dla swojego dziecka aby mogli w spokoju wykonać wszystkie obowiązki domowe. O wiele lepszym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w pomoc. Jeżeli problem zostanie przedstawiony w odpowiedni sposób nie tylko z chęci będzie brało w tym udział ale po pracy będzie odczuwało dumę z wykonanych działań. Pokaż mu jak wytrzeć kurze albo jak poradzić sobie z odkurzaczem. Jeżeli w planach masz przygotowanie obiadu daj dziecku plastikowy nóż i niech pomorze Ci w krojeniu warzyw. To nie tylko fajny sposób aby pokazać dziecku jak funkcjonuje dorosłość ale także niezła lekcja samodzielności.

Wykorzystaj wszystko co masz w domu

Jeżeli na głowie nie ma obowiązków domowych i przed wami cały wolny dzień wtedy należy uruchomić swoją kreatywność. Dom to wyjątkowe miejsce które ma wiele do zaoferowania. Nie możecie iść na dwór? Zróbcie sobie piknik w dużym pokoju! Wystarczy że rozłożysz kocyk i przygotujesz piknikowy koszyk. Zagrasz z dzieckiem w karty a międzyczasie zjecie kanapki które przygotowałaś. Nie trzeba wiele aby poruszyć dziecięcą wyobraźnie. Plaże można zrobić z wanny itd. Wszystko zależy od tego na ile pozwoli wam wasza wyobraźnia. Pamiętaj że najgorsze co możesz zrobić to spędzić cały dzień przed telewizorem. Dziecko chłonie wzorce.

Deszczowy spacer

Z drugiej strony deszcz nie musi oznaczać siedzenia w domu. Wystarczy że masz w domu parę kaloszy dla siebie i swojej pociechy oraz dwa płaszcze przeciw deszczowe. Taka wyprawa to doskonała zabawa. Zapomnij o tym że wrócisz do domu cała brudna. Poskacz z dzieckiem po kałużach i pobiegaj po deszczu. Pokaż że także w Tobie znajdzie się odrobina dziecka. Wbrew pozorom taki spacer może całkiem pozytywnie wpłynąć na Twojego malucha. Budowanie odporności wymaga czasem ambitnych działań. Kiedyś takie przygody były na początku dziennym. Dziś czasy się na tyle zmieniły że rodzice chronią swoje uciechy przed tego typu aktywnością w obawie przed chorobą.

Gry planszowe

Dobrym pomysłem na spędzenie deszczowych dni w domu są także różnego rodzaju gry planszowe. Szczególnie kiedy teraz gry nie tylko bawią ale także zmuszają do myślenia oraz rozwijają. Przykładem może być tu chociażby Monopol który pomoże Twojemu maluchowi w liczeniu. Dobrze jest także poczytać dziecku. Badania pokazują że słuchanie bajek bardzo dobrze wpływa na dzieci. Rozwija ich wyobraźnie oraz kreatywność. Wielu rodziców o tym zapomina a to bardzo ważne. Tym bardziej że nowe pokolenie bardzo często wypełnia swój czas technologią która nie wpływa dobrze na kreatywność. Naukowcy ostrzegają że zbyt duża ilość godzin spędzona przed ekranem telefonu lub monitorem może w przyszłości powodować całkiem poważne problemy.